Sphinx - en to uk_UA translation catalogue (115 entries)

en: Builtins
uk_UA: Вбудовані елементи

en: Module level
uk_UA: Рівень модуля

en: General Index
uk_UA: Загальний індекс

en: index
uk_UA: індекс

en: next
uk_UA: наступний

en: previous
uk_UA: попередній

en:  (in
uk_UA:  (в

en: Section author:
uk_UA: Автор секції:

en: Module author:
uk_UA: Автор модуля:

en: Author:
uk_UA: Автор:

en: Parameters
uk_UA: Параметри

en: Returns
uk_UA: Повертає

en: Return type
uk_UA: Тип повернення

en: %s (C function)
uk_UA: %s (С функція)

en: %s (C member)
uk_UA: %s (C член)

en: %s (C macro)
uk_UA: %s (C макрос)

en: %s (C type)
uk_UA: %s (C тип)

en: %s (C variable)
uk_UA: %s (C змінна)

en: function
uk_UA: функція

en: member
uk_UA: член

en: macro
uk_UA: макрос

en: type
uk_UA: тип

en: New in version %s
uk_UA: Нове в версії %s

en: Changed in version %s
uk_UA: Змінено в версії %s

en: Deprecated since version %s
uk_UA: Застаріло починаючи з версії %s

en: %s (C++ type)
uk_UA: %s (C++ тип)

en: %s (C++ member)
uk_UA: %s (C++ член)

en: %s (C++ function)
uk_UA: %s (C++ функція)

en: %s (C++ class)
uk_UA: %s (C++ клас)

en: class
uk_UA: клас

en: %s() (built-in function)
uk_UA: %s() (вбудована функція)

en: %s() (%s method)
uk_UA: %s() (%s метод)

en: %s() (class)
uk_UA: %s() (клас)

en: %s (%s attribute)
uk_UA: %s (%s атрибут)

en: %s (module)
uk_UA: %s (модуль)

en: attribute
uk_UA: атрибут

en: module
uk_UA: модуль

en: keyword
uk_UA: ключове слово

en: operator
uk_UA: оператор

en: object
uk_UA: об'єкт

en: exception
uk_UA: виняткова ситуація

en: statement
uk_UA: вираз

en: built-in function
uk_UA: вбудована функція

en: Raises
uk_UA: Викликає

en: %s() (in module %s)
uk_UA: %s() (в модулі %s)

en: %s (built-in variable)
uk_UA: %s (вбудована змінна)

en: %s (in module %s)
uk_UA: %s (в модулі %s)

en: %s (built-in class)
uk_UA: %s (вбудований клас)

en: %s (class in %s)
uk_UA: %s (клас в %s)

en: %s() (%s.%s method)
uk_UA: %s() (%s.%s метод)

en: %s() (%s.%s static method)
uk_UA: %s() (%s.%s статичний метод)

en: %s() (%s static method)
uk_UA: %s() (%s статичний метод)

en: %s (%s.%s attribute)
uk_UA: %s (%s.%s атрибут)

en: modules
uk_UA: модулі

en: Deprecated
uk_UA: Застарілий

en: static method
uk_UA: статичний метод

en:  (deprecated)
uk_UA:  (застарілий)

en: environment variable; %s
uk_UA: змінна оточення; %s

en: %scommand line option; %s
uk_UA: %sопція командного рядка; %s

en: environment variable
uk_UA: змінна оточення

en: Index
uk_UA: Індекс

en: Module Index
uk_UA: Індекс модулів

en: Search Page
uk_UA: Сторінка пошуку

en: Todo
uk_UA: Доробити

en: alias of :class:`%s`
uk_UA: синонім :class:`%s`

en: Attention
uk_UA: Увага

en: Caution
uk_UA: Застереження

en: Danger
uk_UA: Небезпека

en: Error
uk_UA: Помилка

en: Hint
uk_UA: Підказка

en: Important
uk_UA: Важливо

en: Note
uk_UA: Примітка

en: See also
uk_UA: Дивись також

en: Tip
uk_UA: Порада

en: Warning
uk_UA: Попередження

en: Search
uk_UA: Пошук

en: Go
uk_UA: Вперед

en: Show Source
uk_UA: Відобразити вихідний текст

en: Overview
uk_UA: Огляд

en: Indices and tables:
uk_UA: Індекси та таблиці:

en: Complete Table of Contents
uk_UA: Повний Зміст

en: lists all sections and subsections
uk_UA: перелічити всі секції та підсекції

en: search this documentation
uk_UA: шукати цю документацію

en: Global Module Index
uk_UA: Загальний індекс модулів

en: quick access to all modules
uk_UA: швидкий доступ до всіх модулів

en: all functions, classes, terms
uk_UA: всі функції, класи, терміни

en: Index &ndash; %(key)s
uk_UA: Індекс &ndash; %(key)s

en: Full index on one page
uk_UA: Повний індекс на одній сторінці

en: Index pages by letter
uk_UA: Індексні сторінки по символам

en: can be huge
uk_UA: може бути величезним

en: Navigation
uk_UA: Навігація

en: Search within %(docstitle)s
uk_UA: Шукати в %(docstitle)s

en: About these documents
uk_UA: Про ці документи

en: Copyright
uk_UA: Авторські права

en: Last updated on %(last_updated)s.
uk_UA: Востаннє оновлено %(last_updated)s.

en: Created using <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
uk_UA: Створено з використанням <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.

en: Search %(docstitle)s
uk_UA: Пошук %(docstitle)s

en: Previous topic
uk_UA: Попередній розділ

en: previous chapter
uk_UA: Попередній розділ

en: Next topic
uk_UA: Наступна тема

en: next chapter
uk_UA: наступний розділ

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
uk_UA: Будь-ласка вімкніть підтримку JavaScript, щоб ввікнути
    "
    "    пошук.

en: From here you can search these documents. Enter your search
        words into the box below and click "search". Note that the search
        function will automatically search for all of the words. Pages
        containing fewer words won't appear in the result list.
uk_UA: Звідси ви можете шукати ці документи. Введіть ваші пошукові
        слова в поле нижче та натисніть "пошук". Зауважте що функція
        пошуку автоматично шукатиме за всіма словами. Сторінки
        що містять менше слів не з'являться в результуючому списку.

en: search
uk_UA: пошук

en: Search Results
uk_UA: Результати пошуку

en: Quick search
uk_UA: Швидкий пошук

en: This Page
uk_UA: Ця сторінка

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
uk_UA: Автоматичного згенерований список змін в версії %(version)s

en: Library changes
uk_UA: Зміни в бібліотеці

en: C API changes
uk_UA: зміни C API

en: Other changes
uk_UA: Інші зміни

en: Permalink to this headline
uk_UA: Постійне посилання на цей заголовок

en: Permalink to this definition
uk_UA: Постійне посилання на це визначення

en: Hide Search Matches
uk_UA: Приховати співпадіння пошуку

en: Release
uk_UA: Реліз
