Sphinx - en to sv translation catalogue (140 entries)

en: Builtins
sv: Inbyggda

en: Module level
sv: Modulnivå

en: General Index
sv: Huvudindex

en: next
sv: nästa

en: previous
sv: föregående

en:  (in
sv: (i

en: Section author:
sv: Sektionsförfattare

en: Module author:
sv: Modulförfattare

en: Code author:
sv: Källkodsförfattare

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Returns
sv: Returnerar

en: Return type
sv: Returtyp

en: %s (C function)
sv: %s (C-funktion)

en: %s (C member)
sv: %s (C-medlem)

en: %s (C macro)
sv: %s (C-makro)

en: %s (C type)
sv: %s (C-typ)

en: %s (C variable)
sv: %s (C-variabel)

en: function
sv: funktion

en: member
sv: medlem

en: macro
sv: makro

en: type
sv: typ

en: variable
sv: variabel

en: New in version %s
sv: Nyheter i version %s

en: Changed in version %s
sv: Förändrat i version %s

en: Deprecated since version %s
sv: Ersatt sedan version %s

en: Throws
sv: Kastar

en: %s (C++ type)
sv: %s (C++-typ)

en: %s (C++ member)
sv: %s (C++-medlem)

en: %s (C++ function)
sv: %s (C++-funktion)

en: %s (C++ class)
sv: %s (C++-klass)

en: class
sv: klass

en: %s() (built-in function)
sv: %s() (inbyggd funktion)

en: %s() (%s method)
sv: %s() (%s metod)

en: %s() (class)
sv: %s() (klass)

en: %s (global variable or constant)
sv: %s (global variabel eller konstant)

en: %s (%s attribute)
sv: %s (%s attribut)

en: Arguments
sv: Argument

en: %s (module)
sv: %s (modul)

en: method
sv: metod

en: attribute
sv: attribut

en: module
sv: modul

en: keyword
sv: nyckelord

en: object
sv: objekt

en: exception
sv: undantag

en: statement
sv: uttryck

en: built-in function
sv: inbyggda funktioner

en: Variables
sv: Variabler

en: Raises
sv: Väcker

en: %s() (in module %s)
sv: %s() (i modul %s)

en: %s (built-in variable)
sv: %s (inbyggd variabel)

en: %s (in module %s)
sv: %s (i modul %s)

en: %s (built-in class)
sv: %s (inbyggd klass)

en: %s (class in %s)
sv: %s (klass i %s)

en: %s() (%s.%s method)
sv: %s() (%s.%s metod)

en: %s() (%s.%s static method)
sv: %s() (%s.%s statisk metod)

en: %s() (%s static method)
sv: %s() (%s statisk metod)

en: %s() (%s.%s class method)
sv: %s() (%s.%s klassmetod)

en: %s() (%s class method)
sv: %s() (%s klassmetod)

en: %s (%s.%s attribute)
sv: %s (%s.%s attribut)

en: Python Module Index
sv: Python Modulindex

en: modules
sv: moduler

en: Deprecated
sv: Ersatt

en: class method
sv: klassmetod

en: static method
sv: statisk metod

en: %s (directive)
sv: %s (direktiv)

en: %s (role)
sv: %s (roll)

en: directive
sv: direktiv

en: role
sv: roll

en: environment variable; %s
sv: miljövariabel; %s

en: %scommand line option; %s
sv: %skommandorad växel; %s

en: glossary term
sv: ordlista

en: grammar token
sv: grammatisk token

en: reference label
sv: referensetikett

en: environment variable
sv: miljövariabel

en: program option
sv: programväxel

en: Module Index
sv: Modulindex

en: Search Page
sv: Söksida

en: see %s
sv: se %s

en: see also %s
sv: se även %s

en: Todo
sv: Att göra

en: original entry
sv: ursprungsvärde

en: Module code
sv: Modulkällkod

en: <h1>Source code for %s</h1>
sv: <h1>Källkod för %s</h1>

en: Overview: module code
sv: Översikt: modulkällkod

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
sv: <h1>Alla moduler där källkod finns</h1>

en: alias of :class:`%s`
sv: alias för :class:`%s`

en: Attention
sv: Uppmärksamma

en: Caution
sv: Varning

en: Danger
sv: Risk

en: Error
sv: Fel

en: Hint
sv: Råd

en: Important
sv: Viktigt

en: Note
sv: Observera

en: See also
sv: Se även

en: Tip
sv: Tips

en: Warning
sv: Varning

en: continued from previous page
sv: fortsättning från föregående sida

en: Continued on next page
sv: Fortsätter på nästa sida

en: Search
sv: Sök

en: Go
sv: Gå

en: Show Source
sv: Visa källfil

en: Overview
sv: Översikt

en: Indices and tables:
sv: Index och tabeller

en: Complete Table of Contents
sv: Komplett Innehållsförteckning

en: lists all sections and subsections
sv: lista över alla paragrafer och underparagrafer

en: search this documentation
sv: sök i det här dokumentet

en: Global Module Index
sv: Global Modulindex

en: quick access to all modules
sv: genväg till alla moduler

en: all functions, classes, terms
sv: alla funktioner, klasser, villkor

en: Full index on one page
sv: Hela innehållsförteckningen på en sida

en: Index pages by letter
sv: Innehållsförteckning per inledande bokstav

en: can be huge
sv: kan bli stort

en: Search within %(docstitle)s
sv: Sök bland %(docstitle)s

en: About these documents
sv: Om dessa dokument

en: Last updated on %(last_updated)s.
sv: Senast uppdaterad %(last_updated)s.

en: Created using <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
sv: Skapad med <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.

en: Search %(docstitle)s
sv: Sök %(docstitle)s

en: Previous topic
sv: Föregående titel

en: previous chapter
sv: Föregående kapitel

en: Next topic
sv: Nästa titel

en: next chapter
sv: Nästa kapitel

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
sv: Var god aktivera JavaScript för sökfunktionalitet.

en: From here you can search these documents. Enter your search
        words into the box below and click "search". Note that the search
        function will automatically search for all of the words. Pages
        containing fewer words won't appear in the result list.
sv: Här kan du söka bland dessa dokument. Ange sökord nedan och klicka "sök".
        Sökningen måste träffa på samtliga angivna sökord.

en: search
sv: sök

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Quick search
sv: Snabbsök

en: This Page
sv: Denna Sida

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
sv: Automatiskt genererad lista över förändringar i version %(version)s

en: Library changes
sv: Förändringar i bibliotek

en: C API changes
sv: Förändringar i C-API

en: Other changes
sv: Övriga förändringar

en: Permalink to this headline
sv: Permalink till denna rubrik

en: Permalink to this definition
sv: Permalink till denna definition

en: Hide Search Matches
sv: Dölj Sökresultat

en: Expand sidebar
sv: Expandera sidolist

en: Collapse sidebar
sv: Dölj sidolist

en: Contents
sv: Innehåll

en: Release
sv: Utgåva

en: Footnotes
sv: Fotnoter
