Sphinx - en to nb_NO translation catalogue (141 entries)

en: Builtins
nb_NO: Innebygde

en: Module level
nb_NO: Modulnivå

en: General Index
nb_NO: Hovedindex

en: next
nb_NO: neste

en: previous
nb_NO: forrige

en:  (in
nb_NO: (i

en: Section author:
nb_NO: Seksjon forfatter:

en: Module author:
nb_NO: Modul forfattar:

en: Code author:
nb_NO: Kildekode forfatter:

en: Author:
nb_NO: Forfatter:

en: Parameters
nb_NO: Parametere

en: Returns
nb_NO: Returnere

en: Return type
nb_NO: Retur type

en: %s (C function)
nb_NO: %s (C-funktion)

en: %s (C member)
nb_NO: %s (C-medlem)

en: %s (C macro)
nb_NO: %s (C-makro)

en: %s (C type)
nb_NO: %s (C-type)

en: %s (C variable)
nb_NO: %s (C-variabel)

en: function
nb_NO: funksjon

en: member
nb_NO: medlem

en: macro
nb_NO: makro

en: variable
nb_NO: variabel

en: New in version %s
nb_NO: Nytt i version %s

en: Changed in version %s
nb_NO: Endret i version %s

en: Deprecated since version %s
nb_NO: Foreldet siden version %s

en: Throws
nb_NO: Kaster

en: %s (C++ member)
nb_NO: %s (C++ medlem)

en: %s (C++ function)
nb_NO: %s (C++ funksjon)

en: %s (C++ class)
nb_NO: %s (C++ klasse)

en: class
nb_NO: klasse

en: %s() (built-in function)
nb_NO: %s() (innebygd funksjon)

en: %s() (%s method)
nb_NO: %s() (%s metode)

en: %s() (class)
nb_NO: %s() (klasse)

en: %s (global variable or constant)
nb_NO: %s (global variabel eller konstant)

en: %s (%s attribute)
nb_NO: %s (%s attribut)

en: Arguments
nb_NO: Argument

en: %s (module)
nb_NO: %s (modul)

en: method
nb_NO: metode

en: attribute
nb_NO: attributt

en: module
nb_NO: modul

en: keyword
nb_NO: nøkkelord

en: object
nb_NO: objekt

en: exception
nb_NO: untak

en: statement
nb_NO: uttrykk

en: built-in function
nb_NO: innebygde funksjoner

en: Variables
nb_NO: Variabler

en: Raises
nb_NO: Hever

en: %s() (in module %s)
nb_NO: %s() (i modul %s)

en: %s (built-in variable)
nb_NO: %s (innebygd variabel)

en: %s (in module %s)
nb_NO: %s (i modul %s)

en: %s (built-in class)
nb_NO: %s (innebygd klasse)

en: %s (class in %s)
nb_NO: %s (klasse i %s)

en: %s() (%s.%s method)
nb_NO: %s() (%s.%s metode)

en: %s() (%s.%s static method)
nb_NO: %s() (%s.%s statisk metode)

en: %s() (%s static method)
nb_NO: %s() (%s statisk metode)

en: %s() (%s.%s class method)
nb_NO: %s() (%s.%s klassemetode)

en: %s() (%s class method)
nb_NO: %s() (%s klassemetode)

en: %s (%s.%s attribute)
nb_NO: %s (%s.%s attributt)

en: Python Module Index
nb_NO: Python Modulindex

en: modules
nb_NO: moduler

en: Deprecated
nb_NO: Foreldet

en: class method
nb_NO: klassemetode

en: static method
nb_NO: statisk metode

en:  (deprecated)
nb_NO:  (foreldet)

en: %s (directive)
nb_NO: %s (direktiv)

en: %s (role)
nb_NO: %s (rolle)

en: directive
nb_NO: direktiv

en: role
nb_NO: rolle

en: environment variable; %s
nb_NO: miljøvariabel; %s

en: %scommand line option; %s
nb_NO: %skommandolinje valg; %s

en: glossary term
nb_NO: ordliste

en: grammar token
nb_NO: grammatikk token

en: reference label
nb_NO: referanse-etikett

en: environment variable
nb_NO: miljøvariabel

en: program option
nb_NO: programvalg

en: Module Index
nb_NO: Modulindex

en: Search Page
nb_NO: Søkeside

en: see %s
nb_NO: se %s

en: see also %s
nb_NO: se også %s

en: [source]
nb_NO: [kilde]

en: original entry
nb_NO: opprinnelig oppføring

en: [docs]
nb_NO: [dokumentasjon]

en: Module code
nb_NO: Modul kildekode

en: <h1>Source code for %s</h1>
nb_NO: <h1>Kildekode for %s</h1>

en: Overview: module code
nb_NO: Oversikt: modulkildekode

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
nb_NO: <h1>Alla moduler hvor kildekode finnes</h1>

en: alias of :class:`%s`
nb_NO: alias for :class:`%s`

en: Attention
nb_NO: Obs

en: Caution
nb_NO: Advarsel

en: Danger
nb_NO: Fare

en: Error
nb_NO: Feil

en: Important
nb_NO: Viktig

en: Note
nb_NO: Obs

en: See also
nb_NO: Se også

en: Tip
nb_NO: Tips

en: Warning
nb_NO: Advarsel

en: continued from previous page
nb_NO: fortsettelse fra forrige side

en: Continued on next page
nb_NO: Fortsetter på neste side

en: Search
nb_NO: Søk

en: Go
nb_NO: Gå

en: Show Source
nb_NO: Vis kildekode

en: Overview
nb_NO: Oversikt

en: Indices and tables:
nb_NO: Index og tabeller

en: Complete Table of Contents
nb_NO: Komplett Innholdsfortegnelse

en: lists all sections and subsections
nb_NO: liste over alle paragrafer og underparagrafer

en: search this documentation
nb_NO: søk i dette dokumentet

en: Global Module Index
nb_NO: Global Modulindex

en: quick access to all modules
nb_NO: snarvei til alle moduler

en: all functions, classes, terms
nb_NO: alla funksjoner, klasser, vilkår

en: Full index on one page
nb_NO: Hele innholdsfortegnelsen på en side

en: Index pages by letter
nb_NO: Innholdsfortegnelse per bokstav

en: can be huge
nb_NO: kan bli stor

en: Navigation
nb_NO: Navigering

en: Search within %(docstitle)s
nb_NO: Søk blant %(docstitle)s

en: About these documents
nb_NO: Om disse dokumenter

en: Last updated on %(last_updated)s.
nb_NO: Sist oppdatert %(last_updated)s.

en: Created using <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
nb_NO: Lagd med <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.

en: Search %(docstitle)s
nb_NO: Søk %(docstitle)s

en: Previous topic
nb_NO: Forrige tittel

en: previous chapter
nb_NO: Forrige kapittel

en: Next topic
nb_NO: Neste emne

en: next chapter
nb_NO: neste kapittel

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
nb_NO: Vennligst aktiver JavaScript for å aktivere søk.

en: From here you can search these documents. Enter your search
        words into the box below and click "search". Note that the search
        function will automatically search for all of the words. Pages
        containing fewer words won't appear in the result list.
nb_NO: her kan du søke blant disse dokumentene. Angi søkeord nedfor og klikk "søk".
        Søket må treffe på samtlige søkeord.

en: search
nb_NO: søk

en: Search Results
nb_NO: Søkeresultat

en: Quick search
nb_NO: Hurtigsøk

en: This Page
nb_NO: Denne siden

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
nb_NO: Automatisk generert liste over endringer i versjon %(version)s

en: Library changes
nb_NO: Endringer i biblioteket

en: C API changes
nb_NO: Endringer i C API

en: Other changes
nb_NO: Andre endringer

en: Permalink to this headline
nb_NO: Permalink til denne oversikten

en: Permalink to this definition
nb_NO: Permalink til denne definisjonen

en: Hide Search Matches
nb_NO: Skjul søkeresultat

en: Expand sidebar
nb_NO: Utvid sidepanelet

en: Collapse sidebar
nb_NO: Skjul sidepanelet

en: Contents
nb_NO: Innhold

en: Release
nb_NO: Utgivelse

en: Footnotes
nb_NO: Fotnoter

en: [image]
nb_NO: [bilde]
