Sphinx - en to it translation catalogue (188 entries)

en:  (deprecated)
it:  (deprecato)

en: %b %d, %Y
it: %d %b %Y

en: %s %s documentation
it: %s %s documentazione

en: %s (%s attribute)
it: %s (%s attributo)

en: %s (%s.%s attribute)
it: %s (%s.%s attributo)

en: %s (C function)
it: %s (funzione C)

en: %s (C macro)
it: %s (macro C)

en: %s (C member)
it: %s (membro C )

en: %s (C type)
it: %s (tipo C)

en: %s (C variable)
it: %s (variabile C)

en: %s (C++ class)
it: %s (classe C++)

en: %s (C++ concept)
it: %s (concetto C++)

en: %s (C++ enum)
it: %s (enum C++)

en: %s (C++ enumerator)
it: %s (enumeratore C++)

en: %s (C++ function)
it: %s (funzione C++)

en: %s (C++ member)
it: %s (membro C++)

en: %s (C++ type)
it: %s (tipo C++)

en: %s (built-in class)
it: %s (classe built-in)

en: %s (built-in variable)
it: %s (variabile built-in)

en: %s (class in %s)
it: %s (classe in %s)

en: %s (directive)
it: %s (direttiva)

en: %s (global variable or constant)
it: %s (variabile globale o costante)

en: %s (in module %s)
it: %s (nel modulo %s)

en: %s (module)
it: %s (modulo)

en: %s (role)
it: %s (ruolo)

en: %s() (%s class method)
it: %s() (%s metodo della classe)

en: %s() (%s method)
it: %s() (%s metodo)

en: %s() (%s static method)
it: %s() (%s metodo statico)

en: %s() (%s.%s class method)
it: %s() (%s.%s metodo della classe)

en: %s() (%s.%s method)
it: %s() (%s.%s metodo)

en: %s() (%s.%s static method)
it: %s() (%s.%s metodo statico)

en: %s() (built-in function)
it: %s() (funzione built-in)

en: %s() (class)
it: %s() (classe)

en: %s() (in module %s)
it: %s() (nel modulo %s)

en: %scommand line option; %s
it: %sopzione di linea di comando; %s

en: '%s' is not a valid option.
it: '%s' non è un'opzione valida.

en: (The <<original entry>> is located in %s, line %d.)
it: (L'<<elemento originale>> si trova in %s, linea %d.)

en: <<original entry>>
it: <<elemento originale>>

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
it: <h1>Tutti i moduli di cui è disponibile il codice</h1>

en: <h1>Source code for %s</h1>
it: <h1>Codice sorgente per %s</h1>

en: About these documents
it: A proposito di questi documenti

en: Arguments
it: Parametri

en: Attention
it: Attenzione

en: Author:
it: Autore:

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
it: Lista delle modifiche generata automaticamente nella versione %(version)s

en: Bases: %s
it:    Basi: %s

en: C API changes
it: Modifiche nelle API C

en: Cannot use both "%s" and "%s" options
it: Impossibile usare contemporaneamente le opzioni  "%s" e "%s"

en: Caution
it: Attenzione

en: Changed in version %s
it: Cambiato nella versione %s

en: Changes in Version %(version)s &#8212; %(docstitle)s
it: Cambiamenti nella Versione %(version)s &#8212; %(docstitle)s

en: Code author:
it: Autore del codice:

en: Collapse sidebar
it: Comprimi la barra laterale

en: Complete Table of Contents
it: Tabella dei contenuti completa

en: Contents
it: Contenuti

en: Continued on next page
it: Continua alla pagina successiva

en: Created using <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
it: Creato con <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.

en: Danger
it: Pericolo

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Deprecated since version %s
it: Deprecato dalla versione %s

en: Error
it: Errore

en: Examples
it: Esempi

en: Expand sidebar
it: Espandi la barra laterale

en: Footnotes
it: Note a piè di pagina

en: From here you can search these documents. Enter your search
        words into the box below and click "search". Note that the search
        function will automatically search for all of the words. Pages
        containing fewer words won't appear in the result list.
it: Puoi effettuare una ricerca in questi documenti. Immetti le parole chiave 
        della tua ricerca nel riquadro sottostante "cerca". Nota che la funzione
        di ricerca cerca automaticamente per tutte le parole. Le pagine
        che contendono meno parole non compariranno nei risultati di ricerca.

en: Full index on one page
it: Indice completo in una pagina

en: General Index
it: Indice generale

en: Global Module Index
it: Indice dei moduli

en: Go
it: Vai

en: Hide Search Matches
it: Nascondi i risultati della ricerca

en: Hint
it: Suggerimento

en: Important
it: Importante

en: Index
it: Indice

en: Index &ndash; %(key)s
it: Indice &ndash; %(key)s

en: Index pages by letter
it: Indice delle pagine per lettera

en: Indices and tables:
it: Indici e tabelle:

en: Invalid caption: %s
it: Didascalia non valida: %s

en: Keyword Arguments
it: Argomenti parole chiave

en: Last updated on %(last_updated)s.
it: Ultimo aggiornamento %(last_updated)s.

en: Library changes
it: Modifiche nella libreria

en: Listing %s
it: Listato %s

en: Module Index
it: Indice dei moduli

en: Module author:
it: Autore del modulo:

en: Module code
it: Codice del modulo

en: Module level
it: Al livello del modulo

en: Navigation
it: Navigazione

en: New in version %s
it: Nuovo nella versione %s

en: Next topic
it: Argomento successivo

en: Note
it: Nota

en: Other changes
it: Altre modifiche

en: Overview
it: Sintesi

en: Overview: module code
it: Vista generale: codice del modulo

en: Parameters
it: Parametri

en: Permalink to this code
it: Link a questo codice

en: Permalink to this definition
it: Link a questa definizione

en: Permalink to this equation
it: Permalink a questa equazione

en: Permalink to this headline
it: Link a questa intestazione

en: Permalink to this image
it: Link a questa immagine

en: Permalink to this table
it: Link a questa tabella

en: Permalink to this toctree
it: Link a questo indice

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
it: Attiva JavaScript per abilitare la funzione⏎
    di ricerca.

en: Preparing search...
it: Preparo la ricerca...

en: Previous topic
it: Argomento precedente

en: Python Module Index
it: Indice del modulo Python

en: Quick search
it: Ricerca veloce

en: Raises
it: Solleva

en: Return type
it: Tipo di ritorno

en: Returns
it: Ritorna

en: Search
it: Cerca

en: Search %(docstitle)s
it: Cerca %(docstitle)s

en: Search Page
it: Cerca

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Search finished, found %s page(s) matching the search query.
it: Ricerca completata, trovata/e %s pagina/e corrispondenti.

en: Search within %(docstitle)s
it: Cerca in %(docstitle)s

en: Searching
it: Cerca

en: Section %s
it: Sezione %s

en: Section author:
it: Autore della sezione:

en: See also
it: Vedi anche

en: Show Source
it: Mostra sorgente

en: Symbols
it: Simboli

en: Table %s
it: Tabella %s

en: Template Parameters
it: Parametri del modello

en: This Page
it: Questa pagina

en: Throws
it: Solleva

en: Tip
it: Suggerimento

en: Todo
it: Da fare

en: Unknown configure key: latex_elements[%r] is ignored.
it: Chiave di configurazione sconosciuta: latex_elements[%r] è ignorata.

en: Variables
it: Variabili

en: Warning
it: Avvertimento

en: Welcome! This is
it: Benvenuto! Questa è

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
it: La tua ricerca non corrisponde a nessun documento. Verifica che tutte le parole siano scritte correttamente e di aver scelto un numero sufficiente di categorie.

en: [docs]
it: [documenti]

en: [graph: %s]
it: [grafico: %s]

en: [graph]
it: [grafico]

en: [image: %s]
it: [immagine: %s]

en: [image]
it: [immagine]

en: [source]
it: [sorgente]

en: alias of :class:`%s`
it: alias per :class:`%s`

en: all functions, classes, terms
it: tutte le funzioni, classi e moduli

en: attribute
it: attributo

en: built-in function
it: funzione built-in

en: can be huge
it: può essere enorme

en: class
it: classe

en: class method
it: metodo della classe

en: concept
it: concetto

en: continued from previous page
it: continua dalla pagina precedente

en: data
it: dati

en: directive
it: direttiva

en: document
it: documento

en: done
it: fatto

en: duplicate label of equation %s, other instance in %s
it: etichetta dell'equazione %s duplicata, altra istanza in %s

en: enumerator
it: enumeratore

en: environment variable
it: variabile d'ambiente

en: environment variable; %s
it: variabile d'ambiente, %s

en: exception
it: eccezione

en: finished with problems
it: terminato con problemi

en: function
it: funzione

en: glossary term
it: voce del glossario

en: grammar token
it: elemento grammaticale

en: index
it: indice

en: last updated
it: ultimo aggiornamento

en: lists all sections and subsections
it: elenca l'insieme delle sezioni e sottosezioni

en: member
it: membro

en: method
it: metodo

en: missing '+' or '-' in '%s' option.
it: manca  '+' or'-' nell'opzione '%s'.

en: module
it: modulo

en: modules
it: moduli

en: next
it: successivo

en: next chapter
it: capitolo successivo

en: object
it: oggetto

en: operator
it: operatore

en: original entry
it: riga originale

en: page
it: pagina

en: previous
it: precedente

en: previous chapter
it: capitolo precedente

en: primary_domain %r not found, ignored.
it: il primary_domain %r non  è stato trovato, tralasciato.

en: program option
it: opzione del programma

en: quick access to all modules
it: accesso veloce ai moduli

en: reference label
it: etichetta di riferimento

en: role
it: ruolo

en: search
it: cerca

en: search this documentation
it: cerca in questa documentazione

en: see %s
it: vedi %s

en: see also %s
it: vedi anche %s

en: static method
it: metodo statico

en: the documentation for
it: la documentazione per

en: type
it: tipo

en: variable
it: variabile
