Sphinx - en to cs translation catalogue (167 entries)

en:  (deprecated)
cs:  (zastaralé)

en:  (in
cs:  (v

en: %b %d, %Y
cs: %d.%m.%Y

en: %s %s documentation
cs: Dokumentace pro %s %s

en: %s (%s attribute)
cs: %s (atribut %s)

en: %s (%s.%s attribute)
cs: %s (atribut %s.%s)

en: %s (C function)
cs: %s (C funkce)

en: %s (C macro)
cs: %s (C makro)

en: %s (C member)
cs: %s (C člen)

en: %s (C type)
cs: %s (C typ)

en: %s (C variable)
cs: %s (C proměnná)

en: %s (C++ class)
cs: %s (C++ třída)

en: %s (C++ function)
cs: %s (C++ funkce)

en: %s (C++ member)
cs: %s (C++ člen)

en: %s (C++ type)
cs: %s (C++ typ)

en: %s (built-in class)
cs: %s (vestavěná třída)

en: %s (built-in variable)
cs: %s (vestavěná proměnná)

en: %s (class in %s)
cs: %s (třída v %s)

en: %s (directive)
cs: %s (direktiva)

en: %s (global variable or constant)
cs: %s (globální proměnná nebo konstanta)

en: %s (in module %s)
cs: %s (v modulu %s)

en: %s (module)
cs: %s (modul)

en: %s() (%s class method)
cs: %s() (třídní metoda %s)

en: %s() (%s method)
cs: %s() (metoda %s)

en: %s() (%s static method)
cs: %s() (statická metoda %s)

en: %s() (%s.%s class method)
cs: %s() (třídní metoda %s.%s)

en: %s() (%s.%s method)
cs: %s() (metoda %s.%s)

en: %s() (%s.%s static method)
cs: %s() (statická metoda %s.%s)

en: %s() (built-in function)
cs: %s() (vestavěná funkce)

en: %s() (class)
cs: %s() (třída)

en: %s() (in module %s)
cs: %s() (v modulu %s)

en: %scommand line option; %s
cs: %svolba příkazového řádku; %s

en: (in %s v%s)
cs: (v %s v%s)

en: , in
cs: , v

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
cs: <h1>Všechny moduly s dostupným kódem</h1>

en: <h1>Source code for %s</h1>
cs: <h1>Zdrojový kód pro %s</h1>

en: About these documents
cs: O těchto dokumentech

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Attention
cs: Výstraha

en: Author:
cs: Autor:

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
cs: Automaticky generovaný seznam změn ve verzi %(version)s

en: Builtins
cs: Vestavěné funkce

en: C API changes
cs: Změny API

en: Caution
cs: Upozornění

en: Changed in version %s
cs: Změněno ve verzi %s

en: Code author:
cs: Autor kódu:

en: Collapse sidebar
cs: Sbalit boční lištu

en: Complete Table of Contents
cs: Celkový obsah

en: Contents
cs: Obsah

en: Continued on next page
cs: Pokračujte na další stránce

en: Copyright
cs: Veškerá práva vyhrazena

en: Created using <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
cs: Vytvořeno pomocí <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.

en: Danger
cs: Nebezpečí

en: Deprecated
cs: Zastaralé

en: Deprecated since version %s
cs: Zastaralé od verze %s

en: Error
cs: Chyba

en: Expand sidebar
cs: Rozbalit boční lištu

en: Fig. %s
cs: Obr. %s

en: Footnotes
cs: Poznámky pod čarou

en: From here you can search these documents. Enter your search
        words into the box below and click "search". Note that the search
        function will automatically search for all of the words. Pages
        containing fewer words won't appear in the result list.
cs: Toto je vyhledávací stránka. Zadejte klíčová slova a klikněte na "hledat". 
    Vyhledávání automaticky hledá všechna slova, nebudou tedy nalezeny stránky obsahující jen některé z nich.

en: Full index on one page
cs: Celý rejstřík na jedné stránce

en: General Index
cs: Obecný rejstřík

en: Global Module Index
cs: Celkový rejstřík modulů

en: Go
cs: OK

en: Hide Search Matches
cs: Skrýt výsledky vyhledávání

en: Hint
cs: Rada

en: Important
cs: Důležité

en: Index
cs: Rejstřík

en: Index &ndash; %(key)s
cs: Rejstřík &ndash; %(key)s

en: Index pages by letter
cs: Rejstřík podle písmene

en: Indices and tables:
cs: Rejstříky a tabulky:

en: Last updated on %(last_updated)s.
cs: Aktualizováno dne %(last_updated)s.

en: Library changes
cs: Změny v knihovnách

en: Listing %s
cs: Výpis %s

en: Module Index
cs: Rejstřík modulů

en: Module author:
cs: Autor modulu:

en: Module code
cs: Kód modulu

en: Module level
cs: Úroveň modulu

en: Navigation
cs: Navigace

en: New in version %s
cs: Nové ve verzi %s

en: Next topic
cs: Další téma

en: Note
cs: Poznámka

en: Other changes
cs: Ostatní změny

en: Overview
cs: Přehled

en: Overview: module code
cs: Přehled: kód modulu

en: Parameters
cs: Parametry

en: Permalink to this code
cs: Permalink k tomuto kódu

en: Permalink to this definition
cs: Trvalý odkaz na tuto definici

en: Permalink to this headline
cs: Trvalý odkaz na tento nadpis

en: Permalink to this image
cs: Permalink k tomuto obrázku

en: Permalink to this table
cs: Permalink k této tabulce

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
cs: Pro podporu vyhledávání aktivujte JavaScript.

en: Preparing search...
cs: Vyhledávání se připravuje...

en: Previous topic
cs: Přechozí téma

en: Python Module Index
cs: Rejstřík modulů Pythonu

en: Quick search
cs: Rychlé vyhledávání

en: Raises
cs: Vyvolá

en: Release
cs: Vydání

en: Return type
cs: Typ návratové hodnoty

en: Returns
cs: Vrací

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Search %(docstitle)s
cs: Prohledat %(docstitle)s

en: Search Page
cs: Vyhledávací stránka

en: Search Results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Search finished, found %s page(s) matching the search query.
cs: Vyhledávání dokončeno, stránky odpovídající hledanému výrazu: %s.

en: Search within %(docstitle)s
cs: Prohledat %(docstitle)s

en: Searching
cs: Probíhá vyhledání

en: Section author:
cs: Autor sekce:

en: See also
cs: Viz také

en: Show Source
cs: Ukázat zdroj

en: Symbols
cs: Symboly

en: Table %s
cs: Tabulka %s

en: This Page
cs: Tato stránka

en: Throws
cs: Vyvolá

en: Variables
cs: Proměnné

en: Warning
cs: Varování

en: Welcome! This is
cs: Vítejte! Toto je

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
cs: Vyhledávání nenalezlo žádný odpovídající dokument. Ujistěte se, že jste všechna slova zapsal/a správně a že jste vybral/a dostatek kategorií.

en: [docs]
cs: [dokumentace]

en: [graph: %s]
cs: [graf: %s]

en: [graph]
cs: [graf]

en: [image: %s]
cs: [obrázek: %s]

en: [image]
cs: [obrázek]

en: [source]
cs: [zdroj]

en: alias of :class:`%s`
cs: alias třídy :class:`%s`

en: all functions, classes, terms
cs: všechny funkce, třídy, termíny

en: attribute
cs: atribut

en: built-in function
cs: vestavěná funkce

en: can be huge
cs: může být obrovský

en: class
cs: třída

en: class method
cs: třídní metoda

en: continued from previous page
cs: pokračujte na předchozí stránce

en: directive
cs: direktiva

en: environment variable
cs: proměnná prostředí

en: environment variable; %s
cs: proměnná prostředí; %s

en: exception
cs: výjimka

en: function
cs: funkce

en: glossary term
cs: termín v glosáři

en: grammar token
cs: token gramatiky

en: index
cs: rejstřík

en: keyword
cs: klíčové slovo

en: last updated
cs: naposledy aktualizováno

en: lists all sections and subsections
cs: seznam všech sekcí a podsekcí

en: macro
cs: makro

en: member
cs: člen

en: method
cs: metoda

en: module
cs: modul

en: modules
cs: moduly

en: next
cs: další

en: next chapter
cs: další kapitola

en: object
cs: objekt

en: operator
cs: operátor

en: original entry
cs: původní záznam

en: previous
cs: předchozí

en: previous chapter
cs: předchozí kapitola

en: program option
cs: volba programu

en: quick access to all modules
cs: rychlý přístup ke všem modulům

en: reference label
cs: referenční návěstí

en: search
cs: hledat

en: search this documentation
cs: prohledat tuto dokumentaci

en: see %s
cs: viz %s

en: see also %s
cs: viz také %s

en: statement
cs: příkaz

en: static method
cs: statická metoda

en: the documentation for
cs: dokumentace pro

en: type
cs: typ

en: variable
cs: proměnná
