Sphinx - en to bn translation catalogue (124 entries)

en:  (in
bn: (-

en: %s (%s attribute)
bn: %s (%s এ্যট্রিবিউট)

en: %s (%s.%s attribute)
bn: %s (%s.%s এ্যট্রিবিউট)

en: %s (C function)
bn: %s (C ফাংশন)

en: %s (C macro)
bn: %s (C ম্যাক্রো)

en: %s (C member)
bn: %s (C মেম্বার)

en: %s (C type)
bn: %s (C টাইপ)

en: %s (C variable)
bn: %s (C ভ্যারিয়েবল)

en: %s (C++ class)
bn: %s (C++ ক্লাসে)

en: %s (C++ function)
bn: %s (C++ ফাংশন)

en: %s (C++ member)
bn: %s (C++ মেম্বার)

en: %s (C++ type)
bn: %s (C++ টাইপ)

en: %s (built-in class)
bn: %s (বিল্ট-ইন ক্লাস)

en: %s (built-in variable)
bn: %s (বিল্ট-ইন ভ্যারিয়েবল)

en: %s (class in %s)
bn: %s (%s ক্লাসে)

en: %s (in module %s)
bn: %s (%s মডিউলে)

en: %s (module)
bn: %s (মডিউল)

en: %s() (%s class method)
bn: %s() (%s ক্লাস মেথড)

en: %s() (%s method)
bn: %s() (%s মেথড)

en: %s() (%s static method)
bn: %s() (%s স্ট্যাটিক মেথড)

en: %s() (%s.%s class method)
bn: %s() (%s.%s ক্লাস মেথড)

en: %s() (%s.%s method)
bn: %s (%s.%s মেথড)

en: %s() (%s.%s static method)
bn: %s (%s.%s স্ট্যাটিক মেথড)

en: %s() (built-in function)
bn: %s() (বিল্ট-ইন ফাংশন)

en: %s() (class)
bn: %s() (ক্লাসে)

en: %s() (in module %s)
bn: %s() (%s মডিউলে)

en: %scommand line option; %s
bn: %sকমান্ড লাইন অপশন; %s

en: About these documents
bn: এই ডকুমেন্ট সম্পর্কে

en: Attention
bn: দৃষ্টি আকর্ষণ

en: Author:
bn: লেখক:

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
bn: স্বয়ংক্রিয়ভাবে তৈরী %(version)s-এ পরিবর্তন সমূহের তালিকা।

en: Builtins
bn: বিল্টইন সমূহ

en: C API changes
bn: C API পরিবর্তন

en: Caution
bn: সতর্কীকরণ

en: Changed in version %s
bn: %s ভার্সনে পরিবর্তিত

en: Complete Table of Contents
bn: পূর্ণাঙ্গ সূচীপত্র

en: Continued on next page
bn: পরবর্তী পাতাতে চলমান

en: Copyright
bn: কপিরাইট

en: Created using <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
bn: <a href="http://sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s দিয়ে তৈরী।

en: Danger
bn: বিপজ্জনক

en: Deprecated
bn: ডেপ্রিকেটেড

en: Deprecated since version %s
bn: %s ভার্সন থেকে ডেপ্রিকেটেড

en: Error
bn: ভুল (এরর)

en: Footnotes
bn: পাদটীকা

en: From here you can search these documents. Enter your search
        words into the box below and click "search". Note that the search
        function will automatically search for all of the words. Pages
        containing fewer words won't appear in the result list.
bn: এখান থেকে এই নথিগুলোতে আপনি অনুসন্ধান করতে পারবেন। 
       আপনার কাঙ্ক্ষিত শব্দসমূহ নিচের বাক্সে লিখুন এবং "অনুসন্ধান" বাটনে ক্লিক করুন।
       উল্লেখ্য, সকল শব্দসমূহের উপস্থিতি নিয়ে অনুসন্ধান করা হবে। যেসব পাতায় সকল
       শব্দ নেই সেগুলো বাদ দেয়া হবে।

en: Full index on one page
bn: এক পাতায় সম্পূর্ণ ইনডেক্স

en: General Index
bn: সাধারণ ইনডেক্স

en: Global Module Index
bn: গ্লোবাল মডিউল ইনডেক্স

en: Go
bn: যান

en: Hide Search Matches
bn: অনুসন্ধানের ম্যাচগুলো লুকান

en: Hint
bn: আভাস

en: Important
bn: গুরুত্বপূর্ণ

en: Index
bn: ইনডেক্স

en: Index &ndash; %(key)s
bn: ইনডেক্স &ndash; %(key)s

en: Index pages by letter
bn: বর্ণানুসারে ইনডেক্স পাতা

en: Indices and tables:
bn: ইনডেক্স ও টেবিল সমূহ:

en: Last updated on %(last_updated)s.
bn: %(last_updated)s সর্বশেষ পরিবর্তন করা হয়েছে।

en: Library changes
bn: লাইব্রেরির পরিবর্তন

en: Module Index
bn: মডিউল ইনডেক্স

en: Module author:
bn: মডিউল লেখক:

en: Module level
bn: মডিউল লেভেল

en: Navigation
bn: নেভিগেশন

en: New in version %s
bn: %s ভার্সনে নতুন

en: Next topic
bn: পরবর্তী টপিক

en: Note
bn: নোট

en: Other changes
bn: অন্যান্য পরিবর্তন

en: Overview
bn: ভুমিকা

en: Parameters
bn: প্যারামিটার

en: Permalink to this definition
bn: এই সংজ্ঞার পার্মালিঙ্ক

en: Permalink to this headline
bn: এই শিরোনামের পার্মালিঙ্ক

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
bn: অনুসন্ধান করার জন্য অনুগ্রহপূর্বক জাভাস্ক্রিপ্ট 
       সক্রিয় করুন।

en: Previous topic
bn: পূর্ববর্তী টপিক

en: Python Enhancement Proposals; PEP %s
bn: পাইথন উন্নয়ন পরামর্শ; PEP %s

en: Quick search
bn: দ্রুত অনুসন্ধান

en: Raises
bn: রেইজেস

en: Release
bn: রিলিজ

en: Return type
bn: রিটার্ন টাইপ

en: Returns
bn: রিটার্নস

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Search %(docstitle)s
bn: %(docstitle)s-এ খুঁজুন

en: Search Page
bn: অনুসন্ধান পাতা

en: Search Results
bn: অনুসন্ধানের ফলাফল

en: Search within %(docstitle)s
bn: %(docstitle)s এর মধ্যে খুঁজুন

en: Section author:
bn: অনুচ্ছেদ লেখক:

en: See also
bn: আরও দেখুন

en: Show Source
bn: সোর্স দেখুন

en: This Page
bn: এই পাতা

en: Tip
bn: পরামর্শ

en: Todo
bn: অসমাপ্ত কাজ

en: Warning
bn: সতর্কতা

en: [image]
bn: [ছবি]

en: alias of :class:`%s`
bn: :class:`%s` এর উপনাম

en: all functions, classes, terms
bn: সকল ফাংশন, ক্লাস, টার্ম

en: attribute
bn: এ্যট্রিবিউট

en: built-in function
bn: বিল্ট-ইন ফাংশন

en: can be huge
bn: খুব বড় হতে পারে

en: class
bn: ক্লাস

en: class method
bn: ক্লাস মেথড

en: continued from previous page
bn: পূর্ববর্তী পাতা হতে চলমান

en: data
bn: ডাটা

en: environment variable
bn: এনভায়রনমেন্ট ভ্যারিয়েবল

en: environment variable; %s
bn: এনভায়রনমেন্ট ভ্যারিয়েবল; %s

en: exception
bn: এক্সেপশন

en: function
bn: ফাংশন

en: glossary term
bn: শব্দকোষ

en: grammar token
bn: ব্যকরণ টোকেন

en: index
bn: ইনডেক্স

en: keyword
bn: কিওয়ার্ড

en: lists all sections and subsections
bn: সকল অনুচ্ছেদ সমূহের তালিকা

en: method
bn: মেথড

en: module
bn: মডিউল

en: modules
bn: মডিউল সমূহ

en: next
bn: পরবর্তী

en: next chapter
bn: পরবর্তী অধ্যায়

en: object
bn: অবজেক্ট

en: operator
bn: অপারেটর

en: previous
bn: পূর্ববর্তী

en: previous chapter
bn: পূর্ববর্তী অধ্যায়

en: program option
bn: প্রোগ্রাম অপশন

en: quick access to all modules
bn: সকল মডিউলে দ্রুত প্রবেশ

en: search
bn: খুঁজুন

en: search this documentation
bn: এই সহায়িকাতে অনুসন্ধা করুন

en: statement
bn: স্ট্যাটমেন্ট

en: static method
bn: স্ট্যাটিক মেথড
